niedziela, 20 maja 2018

Kolory flakonów – co oznaczają?

Świat perfum jest niezwykle bogaty i trudno w prosty sposób oddać wrażenie, które wywołuje dany zapach. Z pomocą idą nam jednak projektanci flakonów – kolory butelek sugerują, z jakim typem zapachu mamy do czynienia.

Podstawowy podział na barwy ciepłe i zimne odpowiada naszym doznaniom zmysłowym. Czerwienie, pomarańcze i żółcie w naturalny sposób kojarzą się z ciepłem (np. ognia lub słońca). Z kolei błękit czy fiolet wywołują odczucie zimna. Biel jest najbardziej neutralna – w zależności od tonacji może być chłodna lub ciepła.

W podobny sposób dzieli się perfumy. Orientalne kompozycje o nutach korzennych przypraw, pikantnych lub słodkich smaków oraz balsamów i żywic otulają nas jak kaszmirowy szal. Barwy ich flakonów utrzymane są w ciepłych tonacjach, jak złoto, różne odcienie brązów, rubinowe czerwienie. Podobne kolory odpowiadają zapachom drzewnym, szczególnie tym o luksusowych nutach, jak sandałowiec, drewno gwajakowe czy agar (oud). Przykład: Donna Karan Essence Labdanum.

Zapachy morskie, które imitują chłodną, orzeźwiającą bryzę są sygnowane kolorem niebieskim. Perfumy cytrusowe oraz te z kategorii aromatycznej (ziołowej) kryją się w prostych flakonach, co podkreśla ich świeżość i lekkość oraz chłodną elegancję. Służą temu przezroczyste, białe lub srebrne barwy butelek. Podobna zasada dotyczy wód typu unisex. Przykład: Calvin Klein One.


Perfumy kwiatowe można podzielić na dwie grupy. Te o lżejszych wiosennych nutach (np. róży majowej, konwalii, bzu) mają zwykle jasne, pastelowe flakony, np. bladoróżowe lub liliowe. Bardziej zmysłowym, słodkim kwiatom (jak jaśmin, irys czy gardenia) oraz kompozycjom aldehydowym odpowiadają odpowiednio „cięższe” i cieplejsze barwy, np. pomarańcze, złoto i beże. Przykład: Chanel no.5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz